Conectează-te cu noi

Consiliul European

Bugetul UE pentru 2023: Consiliul și Parlamentul ajung la un acord

ACȚIUNE:

Publicat

on

Folosim înscrierea dvs. pentru a furniza conținut în moduri în care ați consimțit și pentru a ne îmbunătăți înțelegerea. Vă puteți dezabona în orice moment.

Consiliul și Parlamentul European au ajuns astăzi la un acord asupra unui buget al UE pentru 2023, care se concentrează puternic pe principalele priorități politice ale UE.

Totalul angajamentelor este stabilit la 186.6 miliarde EUR. Aceasta este o creștere de 1.1% față de bugetul 2022 astfel cum a fost modificat. 0.4 miliarde EUR au fost menținute disponibile în limitele plafoanelor de cheltuieli ale cadrului financiar multianual pentru 2021-2027, permițând UE să reacționeze la nevoi imprevizibile.

Plățile totale se ridică la 168.6 miliarde EUR, în creștere cu 1% față de 2022.

Jiří Georgiev, Deputy Minister of Finance of the Czech Republic and chief Council negotiator for the 2023 EU budget

Salut acordul nostru cu privire la bugetul de anul viitor, deoarece ne va permite să ne concentrăm asupra domeniilor prioritare ale UE într-un context geopolitic deosebit de volatil. De asemenea, asigură o abordare realistă, ținând cont de situația economică actuală, de interesele contribuabililor și de nevoia de a face față noilor provocări care pot apărea în 2023. Jiří Georgiev, ministru adjunct al finanțelor din Republica Cehă și negociator șef al Consiliului pentru Bugetul UE 2023

 Bugetul UE 2023 (în milioane EUR)
RubriciAngajamentePlăţile
1. Piața unică, inovare și digital21.54820.901
2. Coeziune, reziliență și valori70.58758.059
3. Resurse naturale și mediu57.25957.456
4. Migrația și gestionarea frontierelor3.7273.038
5. Securitate și apărare2.1171.208
6. Cartierul și lumea17.21213.995
7. Administrația publică europeană11.31111.311
Instrumente speciale2.8552.680
Total186.617168.649
Credite ca % din VNB (venit național brut)1,14%1,03%

Angajamente sunt promisiuni obligatorii din punct de vedere juridic de a cheltui bani pentru activități care sunt implementate pe parcursul mai multor ani.

Plăţile să acopere cheltuielile care decurg din angajamentele asumate în cursul anului curent sau al anilor anteriori.

Context

Comisia, în proiectul său inițial de buget pentru 2023, a stabilit angajamentele totale la € 185.59bn și totalul plăților la € 166.27bn.

publicitate

Consiliul, în poziția sa adoptată la 13 iulie 2022, a stabilit angajamentele totale la € 183.95bn și totalul plăților la € 165.74bn.

Parlamentul, în amendamentele sale votate în octombrie 2022, a stabilit angajamentele totale la € 187.29bn și totalul plăților la € 167.61bn.

Tot în octombrie 2022, Comisia a prezentat o scrisoare rectificativă la proiectul de buget, stabilind angajamentele totale la € 186.35bn și totalul plăților la € 168.66bn.

Adoptarea bugetului necesită majoritate calificată în cadrul Consiliului, de comun acord cu Parlamentul European (temei juridic: articolul 314 din Tratatul privind funcționarea Uniunii Europene).

Pasii urmatori

Parlamentul și Consiliul au acum 14 zile pentru a aproba oficial acordul la care sa ajuns. Se așteaptă ca Consiliul să o aprobe pe 22 noiembrie.

Accesați pagina de întâlnire

Trimiteți acest articol:

EU Reporter publică articole dintr-o varietate de surse externe care exprimă o gamă largă de puncte de vedere. Pozițiile luate în aceste articole nu sunt neapărat cele ale EU Reporter.

Trending